KTÓRE STOJAKI NA ROWERY SĄ NAJBEZPIECZNIEJSZE?
Rower jest świetną alternatywą transportu samochodowego lub komunikacji miejskiej. Sprzęt ten pozwala uniknąć zakorkowanych ulic, a także przyczynić się do redukcji emisji szkodliwych gazów. Korzystając ze sprzętu tego typu w trakcie codziennych dojazdów np. do pracy, zyskujesz regularną aktywność fizyczną, która skutecznie pobudza zarówno mięśnie, jak i umysł. Często pojawia się pytanie: jak wygodnie przesiąść się z samochodu na rower, gdy w mieście jest ciągle za mało miejsc parkingowych, a te dostępne bardzo często nie spełniają podstawowych wymogów bezpieczeństwa? Dziś omawiamy najbezpieczniejsze rodzaje stojaków, które umożliwią Ci spokojne zaparkowanie swojego sprzętu.
POPULARNE RODZAJE STOJAKÓW ROWEROWYCH – POZNAJ ICH WADY I ZALETY
Najpopularniejszymi rodzajami stojaków rowerowych są tzw. barierki rowerowe oraz stojaki szeregowe. Barierki wyróżniają się swoim unikalnym kształtem odwróconej litery U. Są one dostosowane do każdej wielkości roweru. Rozmiar ramy, wielkość i szerokość kół nie stanowią tutaj ograniczenia. To właśnie ten model umożliwia najbezpieczniejsze mocowanie sprzętu. Odpowiednio długa blokada pozwala na jego przypięcie poprzez mocowanie do ramy i koła, co zwiększa bezpieczeństwo i skutecznie zniechęca potencjalnego złodzieja. Nie martw się, jeżeli długość blokady jest raczej standardowa – zwykłe przypięcie za ramę powinno w zupełności wystarczyć. Wadą tego rozwiązania jest mała liczba rowerów, jakie można umieścić w tym miejscu. Problem ten rozwiązują stojaki szeregowe, które dają możliwość zaparkowania i przymocowania wielu rowerów, co następuje poprzez przypięcie przedniego koła do konstrukcji. Stojaki szeregowe zalecane są do swobodnego parkowania sprzętu na terenie strzeżonym – w przeszłości zdarzały się kradzieże umożliwione przez odkręcenie przedniego koła.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PODCZAS PARKOWANIA?
Zanim sprzęt rowerowy zostanie przymocowany do stojaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które początkowo mogą wydawać się błahostkami. Na początku sprawdź, czy stojak jest usytuowany w miejscu dobrze widocznym i monitorowanym. Następnie upewnij się, stelaż został wykonany z wytrzymałego materiału, odpornego na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Powinno unikać się także pozostawiania rowerów przy starych i zardzewiałych stojakach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Zweryfikuj także sposób mocowania konstrukcji, która musi być na stałe przytwierdzona do podłoża – jest to warunek konieczny, a niedopatrzenie może skutkować utratą sprzętu.